Banner Image

Juureravi

Kui sügava hambaaugu, hamba murdumise või trauma tõttu pääsevad bakterid hambapulbini, sureb see tasapisi. Patsient tunneb ägedat kestvat valu või valu kui ta hammustab ja mälub ning kui hambale satub kuumi või külmi jooke-toite. Kuna surnud hamba pulbis vereringe puudub, ei jõua sinna ka organismi kaitsekehad. Reeglina pesitsevad sellise hamba õõnes ja närvikanalites pisikud ning ravi eesmärgiks ongi juurekanalite puhastamine ja kanalite täitmine.

Juurekanali ravi võetakse tarvitusele seetõttu, et hammas ei suuda ise paraneda. Ilma ravita muutuks infektsioon üha ulatuslikumaks ja lõpuks võib hammas lihtsalt ära laguneda. Paraku hakatakse selle valu vastu abi otsima alles siis, kui valu on juba väljakannatamatu.

Mõnikord soovib patsient surnud hamba lasta välja tõmmata, kuna see on odavam protseduur. See pole siiski kuigi sobiv lahendus, sest väljatõmmatud hamba kohale hakkavad nihkuma naaberhambad, mille tulemusel hambumus (ja seega ka hammaste välimus ning mälumisomadused) halveneb. Puuduva hamba asemele tuleks seega panna implantaat või sild, mis on juurekanali ravist kindlasti kallimad variandid. Seega on soovitav alati otsustada siiski esmalt juurekanali raviks.

 

Juurekanal on hambajuures asuv peenike kitsas käik, milles kulgevad hamba närvid, veresooned ja lümfisooned. Juurekanal ulatub hambakrooni keskosast kuni juure tipuni. Sõltuvalt juurte arvust võib hambal olla 1 kuni 6 juurekanalit.

Tavaliselt puhastatakse ja laiendatakse juurekanalid esimesel visiidil, mille järel asetatakse hambasse antibakteriaalne ravim ja suletakse hambaõõs tihedalt ajutise täidisega.

Sõltuvalt hamba juurepõletiku iseloomust võib juureravikuur kesta üks kuni kolm visiiti. Kui haigussümtomid on lõpuks taandunud, suletakse kanal lõplikult juuretäidisega ning taastatakse krooni defekt. Suure krooni defekti korral võidakse toestada täidist spetsiaalse posti abil ja valmistada hambakroon, et taastada hamba tugevus ja vastupidavus ning parandada välimust.

 

Mis täpselt toimub juureravi visiidil?

Juureravi visiidid on keskmisest pikema kestvusega ehk siis patsient peaks arvestama ajakuluga 1-2 tundi visiidi kohta.

Juureravi tehakse tuimestusega. Hambale asetatakse väliskeskkonnast isoleerimiseks kofferdam (spetsiaalne kumm, et isoleerida hammas süljest). See on väga tähtis abivahend patsiendile mitmel põhjusel:

Patsiendil on mugav ja turvaline
– hambapuurimise vett ja puru ei tule suhu ning samuti ravilahuseid, millega juurekanaleid loputame
– patsient saab vahepeal suud puhata nii, et sülg ja süljes olevad bakterid ei lähe hamba sisse
– patsient ei pea muretsema, et äkki hambaarstil kukub midagi pinseti vahelt kurku

Hambaarst saab tööd teha kvaliteetsemalt
– hambasse ei satu baktereid süljest, mistõttu on juurekanaliravi kvaliteetsem
– hambaarst ei pea muretsema, et äkki sattub kibe ravilahus suhu või  mõni väike instrument libiseb käest ja kukub kurku
– hambaarst saab lasta patsiendil suud puhata ilma, et sülg hambasse sattuks

 

Siis eemaldatakse vana täidis ja puhastatakse hammas kaariesest. Mõnikord võib juureravi arst paluda hambaarstil eelnevalt vana lekkiva/ebakorrektse täidise välja vahetada, et saaks kohe alustada juurekanalitega tööd. Hambakrooni taastamiseks asetatakse uus täidis.

Kui väljast on hammas puhastatud bakteritest ja taastatud korrektselt, siis avatakse juurekanal(id).

 

Juurekanalid puhastatakse nii mehaaniliselt kui keemiliselt. Mehaanilseks puhastamiseks kasutatakse spetsiaalseid väikseid instrumente. Keemiliseks puhastamiseks kasutatakse desinfitseerivaid loputuslahuseid ja ravimeid.

Tehtud töö kontrollimiseks kasutatakse erinevaid aparaate, mis näitavad juurekanali läbitavust ja pikkust ning vajadusel tehakse töö kontrollimiseks ka mõned röntgenpildid.

 

Sõltuvalt hamba diagnoosist asetatakse juurekanalitesse puhastamise-laiendamise järgselt kas ravim ja ajutine täidis või kui võimalik siis täidetakse juurekanalid koheselt ja asetatakse hambale päris täidis.

Juurekanalite täitmiseks kasutatakse enamasti guttapertsi. Guttaperts on spetsiaalne juurekanalite täitematerial, mis kuumutades sulgeb tihedalt juurekanalid, et sinna uuesti mikroobid ei pääseks, kuid mida vajadusel on kunagi hiljem veel võimalik arstil eemaldada juurekanalist.

Kui juurekanalid on täidetud asetatakse hambale täidis või hamba toestuseks klaasfiiberpost ning valmistatakse hammas ette kroonimiseks.

Juureravi visiitide järgselt võib esineda kuni mitme päeva pikkust valulikkust.

 

Õnnestunud juureravi prognoos on hea. Ulatuslikemate juuretipu piirkonna luuliste muutuste paranemise kontrollimiseks tehakse hiljem korduvaid röntgenülesvõtteid: esimene kontroll 6 kuu pärast (vaadatakse dünaamikat), siis aasta pärast ja iga poole aasta pärast kuni 4 aastat.

 
Juureravi teostas: dr. Stella Ambardanian

 

Kui juuretipu ümber ei ole põletikukolle hea raviga taandunud, siis eemaldatakse põletikuline kude juuretipuoperatsiooni käigus.

Võib juhtuda ka, et juureravi ei õnnestu ning põletikukolle ei parane.  Selline hammas tuleb eemaldada ning asendada implantaadiga. 

 

Vaata lisaks Eesti Hambaarstide Liidu poolt koostatud detailset infolehte juureravi kohta (pdf).