Banner Image

Hambaravi

Alates 1. jaanuarist 2018 hüvitab Eesti Haigekassa täiskasvanutele hambaravi 40 eurot aastas (lisainfo).

Haigekassa tasub vaid nende teenuste eest, mis on kirjas Eesti Haigekassa tervishoiuteenuste loetelus.

 

Laste hammaste ravi

Viru Hambakliinikus toimub laste hammaste ravi ravijärjekorra alusel. Lapsevanem tasub iga visiidi eest eriarsti visiiditasu. ​

Järjekorra pikkus võib olla kuni 2 kuud sõltuvalt arstist. Järjekorrast varasema aja soovil (kui on vabu aegu) peab lapsevanem tasuma visiidi eest ise.

Seoses pika laste ravijärjekorraga me esmakordseid patsiente ravile ei registreeri. 

Hea koostöö saavutamiseks hambaarsti ja lapse vahel on oluline esimene visiit, mis peaks toimuma 2-3ndal eluaastal.

Esimeseks visiidiks peaks lapsevanem lapse ette valmistama. Kindlasti ei tohiks sisendada lapsele hirmu hambaarsti ees, näiteks lausetega: ” Ära karda, arstitädi ei tee sulle haiget!” või laps on kuulnud kodus, kuidas räägitakse ebameeldivatest hambaravi kogemustest. Hoopis tasuks selgitada, mida hambaarsti juures tehakse, püüdes lapsele positiivsust süstida. Kõige hullem on ju teadmatus!

Enne visiiti võiks lapsega vaadata toredat multikat, kuidas Jänku Juss käib hambaarsti juures. Multikad on vaadatavad Lastekas.ee lehel:

Lapsed käivad hambaarstikabinetiga tutvumas
Mida teha, et hambasse ei tuleks auk
Valmista omale suhkrukell ja toitu hambasõbralikult
Jussil tuleb esimene hammas ära

Esimesel visiidil tavaliselt püüame läbi mängu tutvustada väikesele patsiendile hambaraviks kasutatavaid vahendeid, sõita tooliga, lasta lapsel endal kõike oma käega katsuda, räägime ka sööbikust ja pisikust, kes hambaaugus elavad ning õpetame hambaharja kasutama.
Tähtis on, et laps tunneks ennast turvaliselt.


Millal on õige aeg hakata lapse hambaid pesema?

Vastsündinu igemeid võib puhastada igapäevaselt puhta niiske parlilapiga. Kui esimesed piimahambad hakkavad lõikuma tuleks neid pesta näpuharja või pehme väikese hambaharjaga. Hambapastat ei ole vaja kasutada kuni laps on 1,5a vana.

Kui laps on valmis hambapastaga pesema, siis tuleks panna väga väike kogust harjale, sest lapsed ei oska pastat välja sülitada ja võivad alla neelata.
Last tuleb õpetada ülejääke välja sülitama ja suud veega loputama.
Vahetage hambaharja iga 3 kuu tagant. Kontrollige, et harjapea ei oleks liiga suur. Hammaste pesemine võiks aega võtta 3min. Tehke hammastepesust meeldiv tegevus lapse jaoks ja nad tahavad seda korrata.

Abiks on ka elektriline hambahari. Elektrilise hambaharja kasutamisel tuleb meeles pidada põhimõtet, et igat hammast on vaja eraldi pesta nii seest, väljast kui ka pealt.


Külasta kindasti ka portaali suukool.ee, kust leidad palju põnevat ja vajalikku informatsiooni, kuidas hoolitseda enda ja oma laste hammaste eest.